Marta Smolińska

Może ta historia zacznie się podobnie jak inne, ale tak, pokochałam chemię jeszcze w szkole podstawowej. Reakcja chemiczna, której produktem stała się moja pasja do chemii nie zaszłaby, gdyby wśród substratów nie było nauczycieli, którzy w sposób atrakcyjny i fascynujący przekazywali chemiczną wiedzę. Swoje pasje rozwijałam w jednym z najlepszych poznańskich liceów, w którym zafascynowałam się również biologią, co zaowocowało tym, że jestem absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego.  Od ponad 11 lat pracuję na wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przygotowuję zajęcia z biochemii i jestem popularyzatorką Nauki.
Założycielka Jagodowej Chatki, której częścią jest projekt "Laboraki". Prywatnie szczęśliwa żona i matka, śpiewa, gra na gitarze, gotuje i lubi mieć dom pełen ludzi.

JAK POWSTAŁY LABORAKI?

Mój syn bardzo wcześnie zaczął zadawać dużo pytań o otaczający go świat, a ja w odpowiedzi robiłam z nim eksperymenty. Zaowocowało to licznymi zaproszeniami do przedszkoli. Wtedy wróciło marzenie z dzieciństwa – by być nauczycielem. Pojawili się również nauczyciele, którzy prosili o wsparcie w nauczaniu zagadnień przyrodniczych w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. 4 lata temu zaczęłam pisać projekt Laboraki,  który wciąż się rozwija. Napisałam 30 autorskich scenariuszy zajęć dla szkół podstawowych, 8 dla przedszkoli, scenariusze urodzinowe, propozycje szkoleń dla nauczycieli, oraz konspekty „szyte na miarę” dla nauczycieli pracujących metodą projektów. 

LABORAKI ONLINE

Z powodu zaistniałej sytuacji, wszystkie miejsca, w których pracowaliśmy zostały zamknięte.  Wtedy nastąpił przełom online. 17 marca 2020r założyłam grupę na facebook „Laboraki od kuchni”, której celem początkowo było podtrzymanie kontaktu z dziećmi, z którymi eksperymentowaliśmy w szkołach i przedszkolach. Grupa rozwinęła się w bardzo szybkim tempie, bo już po niecałym miesiącu zrzeszała ponad 1000 osób. Wraz z moim synem  tworzyliśmy spotkania Live, podczas których robiliśmy eksperymenty na żywo, do których  dzieci mogły się przyłączyć, ponieważ wcześniej podawaliśmy listę rzeczy potrzebnych do wykonania eksperymentów. Dwa tygodnie od powstania „Laboraków od kuchni” stworzyliśmy od podstaw autorskie LaPudełka  pełne doświadczeń i  naukowych ciekawostek.  

ALE TO NIE WSZYSTKO 🙂

Laboraki online zaowocowały dużą ilością ciekawych projektów, grantów, obozów, warsztatów, półkolonii czy urodzinek. 

Od 2020r współpracujemy z Wydawnictwem Nowa Era, dla którego przygotowujemy zajęcia online. Możecie nas zobaczyć w akcji na FB w grupie „Chemia dla nauczycieli” i na funpage FB „Nowa Era – nauczanie wczesnoszkolne”

 

Współpracuję również ze studentami, których łączy fascynacja nauką i radość z przekazywania jej najmłodszym.